УС Опен без шампионката Клајстерс - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

УС Опен без шампионката Клајстерс

 Ким Клајстерс ги разочара своите верни фанови објавувајќи дека нема да биде во можност да ја брани титулата освоена лани на УС Опен. Белгиската тенисерка веќе извесно време се мачеше со серија повреди, но најновиот проблем со стомачните мускули ја натера да го откаже настапот на последниот гранслем турнир за оваа година. 

– Две недели бев под интензивни третмани, но нема да успеам да се рехабилитирам навреме за да настапам на УС Опен. Многу ми е жал бидејќи станува збор за еден од моите омилени турнири, во последните две години успевав да стигнам до круната  во Њујорк, но сега едноставно нема да можам да играм на овој турнир. Немам друг избор освен да одам на побавна рехабилитациона програма, бидејќи ризикот од обновување на повредата е преголем. Исто така, нема да бидам во можност да настапам ниту во Пекинг, ниту во Токио, се уште е рано да се дадат прогнози кога би можела да се вратам на терените – изјави Клајстерс.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.