Трагедија во Хрватска: Почина футсал ѕвезда на сред натпревар - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Трагедија во Хрватска: Почина футсал ѕвезда на сред натпревар

Трагедија во Хрватска: Почина футсал ѕвезда на сред натпревар

Познатиот хрватски футсал репрезентативец и еден од основачите на футсал клубот Динамо, Мате Чуљак почина во 42-та година од животот откако синоќа се сруши на сред натпревар.

Во рамките на 38-от зимски „Магма Пан куп“ во Вараждин, на Чуљак му се слошило за време на дуелот на Худек Трготранс, екипа за која настапувал, против Биликум.

Лекарите присутни на мечот брзо реагирале, па 42-годишниот Чуљак итно е префрлен во Општата болница во Вараждин, а турнирот веднаш бил прекинат. Но, за жал, по краток период, како што информираат хрватските медиуми, Чуљак почина во Општата болница во Вараждин и покрај напорите на дежурните лекари да му го спасат животот.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.