Сопственик на Мото2 тим пронајден мртов во хотелска соба - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Сопственик на Мото2 тим пронајден мртов во хотелска соба

Сопственик на Мото2 тим пронајден мртов во хотелска соба

Сопственикот и тим менаџерот на Мото2 тимот Кифер рејсинг, Стефан Кифер е пронајден мртов во својата хотелска соба во Малезија, каде се одржува големата награда на МотоГП во Сепанг. Според информациите, тој починал ноќеска, додека причина за неговата смрт се уште не е потврдена, малазиската полиција веднаш започна истрага.

Германскиот тим се подготвувал за денешниот тренинг кога дознале за смртта на нивниот тим менаџер, возачите Доминик Егертер и Таран Мекензи требаше да учествуваат на последниот тренинг пред квалификациите, но тимот одлучи да се повлече од Гранд при-то за овој викенд.

Засега не се знае што ќе се случува во иднина со Кифер рејсинг тимот, кој активно се натпреварува од 2003 година. Тимот ќе го водат партнерот и синот на починатиот Кифер.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.