Реиналдо Руеда нов селектор на Чиле - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Реиналдо Руеда нов селектор на Чиле

Реиналдо Руеда нов селектор на Чиле

Реиналдо Руеда ќе биде новиот селектор на репрезентацијата на Чиле. Колумбискиот стратег потпиша четиригодишен договор со фудбалската федерација на јужноамериканската држава. Руеда го наследува Хуан Антонио Пици, стратегот кој го напушти кормилото по неуспехот да обезбеди пласман на селекцијата на Светското првенство кое ќе се одржи во Русија.

60-годишниот стратег има тренерско искуство на репрезентативно ниво, своевремено беше на чело на младата и сениорската репрезентација на Колумбија, на А селекцијата на Еквадор, како и на Хондурас со кои учествуваше на СП во Јужна Африка во 2010 година. На клупски план, Руеда има работно искуство како тренер на Фламенго, Депортиво кали, Медељин и Атлетико национал.


 

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.