Марковски најефикасен, Орошази елиминиран - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Марковски најефикасен, Орошази елиминиран

Марковски најефикасен, Орошази елиминиран

Македонскиот репрезентативец Никола Марковски, беше прв стрелец на Орошази, но неговиот тим загуби во дуелот со Чургој со 29-32 во полуфиналето од Купот на Унгарија и не успеа да обезбеди пласман во завршната фаза од ова натпереварување. Марковски беше стрелец на шест гола и радува неговата добра форма пред стартот на подготовките со македонската репрезентација за настап на ЕП 2018 во Хрватска.

Репрезентативниот пикер во наредните неколку дена го очекуваат уште два натпревари со Орошази во унгарскиот шампионат. На 17 декември на домашен терен протов Егер, а три дена подоцна дуелот со Веспрем и со Дејан Манасков. После завршуваат клупските обврски за двајцата македонски репрезентативци во Унгарија и тие ќе и се приклучат на репрезентацијата во подготовките за ЕП.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.