Кутињо ги сруши сите рекорди: Најскап фудбалер во историјата на Барса! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Кутињо ги сруши сите рекорди: Најскап фудбалер во историјата на Барса!

Кутињо ги сруши сите рекорди: Најскап фудбалер во историјата на Барса!

Со трансферот од Ливерпул, Филипе Кутињо стана најскапиот фудбалер во историјата на Барселона. Каталонскиот тим го донесе за 160 милиони евра.

Интересно од трите најскапи засилувања на Барселона во историјата, две доаѓаат од Ливерпул. Погледнете ја листата на најголемите трансфери во историјата на каталонскиот клуб.

 1. Фелипе Кутињо (од Ливерпул за 160 милиони евра)
 2. Осман Дембеле (од Борусија Д. за 105 милиони евра)
 3. Луис Суарез (од Ливерпул за 81 милиони евра)
 4. Златан Ибрахимовиќ (од Интер за 66 милиони евра)
 5. Нејмар (од Сантош за 57,1 милиони евра)
 6. Дани Алвеш (од Севилја за 40 милиони евра)
 7. Давид Вилја (од Валенсија за 40 милиони евра)
 8. Сеск Фабрегас (од Арсенал за 40 милиони евра)
 9. Паулињо (од Гуангжу за 40 милиони евра)
 10. Марк Овермарс (од Арсенал за 39,6 милиони евра)
 11. Арда Туран (од Атлетико М. за 34 милиони евра)

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.