Кубица мора на нова операција - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Кубица мора на нова операција

Роберт Кубица ќе мора да замине на уште еден оперативен зафат за целосно да ги надмине проблемите со движењето на десниот лакот. Полскиот возач имаше страотен судир пред околу шест месеци на рели низ Италија, по што се стравуваше дека дури и би можел да остане парализиран. Сепак, Кубица имаше фантастична рехабилитација, поради што се погласни се шпекулациите дека тој ќе биде подготвен за враќање на патеките од самиот почеток на следната сезона. Лекарите кои ги вршат контролите врз возачот на Лотус Рено порачале дека оваа операција најверојатно ќе биде последна, пред Кубица да влезе во финалната фаза од рехабилитационата програма.

– Мора да биде извршен оперативен зафат за неговиот лакот да биде целосно ослободен, досега дел од лакотот беше блокиран и не можевме да работиме на целосна рехабилитација. Не станува збор за компликувана операција, но очекуваме овој зафат да помогне за уште побрзо враќање на Роберт Кубица на патеките – изјави Рикардо Чекарели, докторот задолжен за следење на рехабилитацијата на полскиот возач.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.