Крстајиќ и дефинитивно селектор на Србија, ќе ги води на СП во Русија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Крстајиќ и дефинитивно селектор на Србија, ќе ги води на СП во Русија

Крстајиќ и дефинитивно селектор на Србија, ќе ги води на СП во Русија

Младен Крстајиќ и дефинитивно ќе биде новиот селектор на Србија кој ќе ја води репрезентацијата на Светското првенство во Русија. Поранешниот репрезентативец кој и во моментов е вршител на должноста селектор ја доби довербата на раководството на српската куќа на фудбалот.

Официјализирањето на Крстајиќ како нов селектор на Србија се очекува во следните три дена со одлука на Извршниот одбор на ФСС, со што и дефинитивно ќе го наследи Славољуб Муслин.

Крстајиќ, според договорот кој му е понуден, ќе ја води Србија на СП во Русија, но и во Лигата на нации на УЕФА (2018.) како и во квалификациите за ЕП 2020.

Претходно како кандидати за нов селектор фигурираа и Драган Стојковиќ, Александар Станојевиќ, Иван Јовановиќ и Вељко Пауновиќ, но изборот падна на Крстајиќ откако првиот фаворит Драган Стојковиќ – Пикси отпадна поради веќе потпишаниот нов договор со Кинезите.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.