„Кралевите“ го освоија Истанбул - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

„Кралевите“ го освоија Истанбул

„Кралевите“ го освоија Истанбул

Реал Мадрид успеа да слави вредна победа (77-79) на гости против Фенербахче, нанесувајќи му го третиот пораз во Истанбул во Евролигата оваа сезона. „Кралевите“ беа поснаодливи во неизвесниот финиш и се одбранија во последниот напад. Вонамејкер имаше можност да израмни и да го одведе мечот во продолжение, но неговиот шут кон кошот на Реал Мадрид не заврши на посакуваното место.

Тимот на Пабло Ласо клучната предност ја оствари во втората четвртина која ја доби со осум поени разлика (19-27). Во победничкиот тим, Лука Дончиќ беше стрелец на 20 поени, а Фелипе Рејес и Треј Томпкинс додадоа по 13.

Бред Вонамејкер постигна 20 поени во дресот на Фенербахче, но не го реализираше последниот напад на својот тим.

Жалгирис го совлада Олимпијакос на домашен терен со 73-68. Артурас Милакнис со 14 поени и Кевин Пангос го предводеа домашниот состав до триумф.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.