Јунајтед тргна по „вундеркидот“ Малком: Првата понуда е 33 милиони фунти - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Јунајтед тргна по „вундеркидот“ Малком: Првата понуда е 33 милиони фунти

Јунајтед тргна по „вундеркидот“ Малком: Првата понуда е 33 милиони фунти

Манчестер јунајтед ги започна преговорите со Бордо за потписот на бразилскиот „вундеркид“ Малком. Мурињо е подготвен да исплати 33 милиони фунти за 20-годишниот офанзивец и да го врати во редовите на францускиот прволигаш како позајмен фудбалер до крајот на сезоната.

Малком е еден од најдобрите млади играчи во Европа, а раководството на клубот е свесно за неговите квалитети и сметаат дека можат да изнудат поголема сума за него, па според информациите од „Дејли меил“ Бордо бара 50 милиони фунти. Малком ја игра втората сезона во виолетовиот дрес, и прераснува во фудбалска ѕвезда импресионирајќи со секој следен натпревар.

Младиот бразилски репрезентативец не е само мета на „црвените ѓаволи“, скаути на Арсенал веќе подолго време го следат развивањето на овој фудбалер, па се очекува Венгер да му конкурира на португалскиот стратег.

Малком сезонава настапи на 18 натпревари во француското првенство и постигна седум гола, додека асистираше на четири.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.