Година на Роналдо: Освои осум трофеи, му „избегаа“ само два - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Година на Роналдо: Освои осум трофеи, му „избегаа“ само два

Година на Роналдо: Освои осум трофеи, му „избегаа“ само два

Најдобриот поединец во редовите на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо ја завршува 2017 година на најдобар можен начин, со одбрана на трофејот во Светското клупско првентство. Португалецот така „собра“ дури осум индивидуални и тимски трофеи.

Од сите можни категории за кои се доделува награда и првенства, Роналдо не успеа да ја земе наградата за најдобар стрелец во Ла Лига, како и „Купот на кралевите“, тие две му ги остави на неговиот конкурент, Лионел Меси.

Но, триумфот над Гремио за Роналдо значеше само едно нешто, уште еден трофеј во колекцијата: шампион на Шпанија, одбрана на пехарот во Лигата на шампиони, одбрана на европскиот Супер – купот, одбрана на шпанскиот Супер – куп, и нормално одбраната на светскиот пехар

Што се однесува за индивидуалните одличја, Роналдо ги освои: „Златна топка“, најдобар играч според ФИФА, најдобар играч според УЕФА.

32-годишниот португалски репрезентативец успеа да освои трофеи во една година колку што многумина фудбалери не би можеле да освојат во цела кариера.

 

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.