Добри вести за Челси: Азар „фит“ за дуелот со Арсенал - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Добри вести за Челси: Азар „фит“ за дуелот со Арсенал

Добри вести за Челси: Азар „фит“ за дуелот со Арсенал

Менаџерот на Челси, Антонио Конте, потврди дека Еден Азар е фит и ќе биде во конкуренција за настап утре против Арсенал, во рамките од првиот дуел во полуфиналето од Лига купот на Англија.

Азар го пропушти мечот против Норвич во ФА купот изминатиот викенд поради „ситна“ повреда на листот, но Белгиецот ја надмина и е подготвен за настап.

„Азар ги надмина проблемите со листот и целосно се опорави, што значи дека ќе биде во конкуренција за настап за утрешната средба. Подготвен е да помогне на тимот да го оствари првиот чекор кон пласман во финалето на овој куп“, истакна Конте.

Што се однесува за новото засилување Рос Баркли, ќе мора да почека за своето деби во синиот дрес знаејќи дека долго време се опоравуваше од повреда на бутниот мускул, но италијанскиот стратег вели дека фудбалерот брзо напредува и е во добра кондиција, па и тоа деби ќе се случи наскоро.

„Сите останати играчи се во ред и подготвени за игра, но се уште е рано за Рос Баркли. Не сакаме да ризикуваме, тој одлично напредува со опоравувањето и наскоро ќе го видиме на теренот“, додаде Конте.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.