Челзи се провлече, Ливерпул сигурен - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Челзи се провлече, Ливерпул сигурен

Челси повторно успеа да се извлече и да слави на „Стемфорд бриџ“, победувајќи го Норвич со 3-1, но лесно можеше да се случи „сините“ да останат и без цел плен на овој меч. Откако тимот на Андре Вилјас Боас поведе во шестата минута преку Босингва, Норвич израмни на почетокот на вториот дел, а неизвесноста беше присутна се до самиот крај на средбата. Лампард го доведе Челзи во водство со 2-1 од пенал, а новото засилување Мата стави точка на мечот во 101.минута. Натпреварот беше продолжен дури 11 минути затоа што во текот на мечот долго време му беше укажувана медицинска помош на Дидие Дрогба кој се судри со голманот на гостите, Руд.

 

Ливерпул продолжи со добрата форма од претходното коло, кога го совлада Арсенал на гостински терен, и сега ги израдува фановите и на „Енфилд роуд“. Совладан беше тимот на Болтон со 3-1. Хендерсон го отвори резултатот во 15 минута, а во второто полувреме голови постигнаа и Шкртел и Адама. Поразот на Болтон само го ублажи Класниќ.

 

Виган славеше со 2-0 над КПР со двата гола на Ди Санто, Блекбурн загуби на домашен терен од Евертон (0-1), а Астон Вила – Вулверхемптон и Свонси – Сандерленд одиграа без голови.

 

Утре на програмата се дуелите: Њукасл – Фулам (14 ч.), Тотенхем – Манчестер сити (14.30 ч.), ВБА – Стоук (16 ч.) и дербито Манчестер јунајтед – Арсенал (17 ч.).   

 

    Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.