Блесок на Младеновски пред очите на Алеш Пипан - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Блесок на Младеновски пред очите на Алеш Пипан

Блесок на Младеновски пред очите на Алеш Пипан

Македонскиот репрезентативен центар Љубомир Младеновски продолжува со одличните игри во Словенија, откако летово реши да си замине од МЗТ Скопје и потпиша договор со екипата на Илирија. Тој имаше дополнителна мотивација на дуелот со Златорог Лашко, чиј тренер Алеш Пипан своевремено не му даде шанса во дресот на „металците“. Младеновски ги израмни сметките со одличен настап, остварувајќи дабл-дабл од 20 поени и 11 скокови за само 23 минути игра, во убедливата победа на Илирија од 75-66.

Одличната форма на младиот центар е супер вест и за селекторот Јорданчо Давитков, кому ќе му биде неопходно Младеновски да продолжи во ист стил и во репрезентативниот дрес на првите две средби од претквалификациите за ЕП 2021, против Словачка и Швајцарија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.