Бадел покажа кој е кој во женската кошарка (ФОТОГАЛЕРИЈА) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Бадел покажа кој е кој во женската кошарка (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Бадел покажа кој е кој во женската кошарка (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Актуелниот шампион Бадел ја демонстрираше својата надмоќ во македонската женска кошарка откако денеска стигна до нов дерби триумф над Вардар, овојпат на домашен терен во Кисела Вода со убедливи 93-67, покажувајќи зошто важат за голем фаворит за двојна круна, откако лани токму од Вардар ја загубија битката во Купот на Македонија.

„Баделки“ целата работа ја завршија уште во првото полувреме, кога поведоа со 55-37, па во преостанатите 20 минути рутински ја одржуваа својата предност.

За жал, на овој дерби натпревар во втората четвртина незгодна повреда заработи Александра Стојановска, која штотуку се врати од долга пауза поради повреда на коленото.

Најефикасни кај победничкиот тим беа Димова со 24 и Лазареска со 19 поени, додека прв стрелец на Вардар беше искусната Наков со 20 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.