Аталанта ја шокираше „волчицата“! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Аталанта ја шокираше „волчицата“!

Аталанта ја шокираше „волчицата“!

Рома неочекувано загуби со 1-2 од Аталанта пред своите навивачи во 20. коло од Серија А.

Продолжува резултатската криза на „волчицата“ која и трет едноподруго натпревар не знае за триумф во италијанскиот шампионат. Рома дозволи два брзи погодоци на Аталанта преку Корнелиус во 14. минута и Де Рун во 19. минута за водство од 0-2, па потоа беше тешко да стигне до пресврт.

Домашните единствено што успеаја е да го ублажат поразот на конечни 1-2, со голот на Един Џеко во 56. минута од натпреварот, и покрај тоа што и цело второ полувреме имаа и играч повеќе по исклучувањето на Де Рун во 45. минута.

По 20 натпревари Рома е на 5. место на табелата со 39 бода, додека Аталанта со 30 бода сега се проби на делба на шестата позиција со Сампдорија која има и натпревар помалку.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.