Антиќ и Црвена звезда го запреа Жалгирис - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Антиќ и Црвена звезда го запреа Жалгирис

Антиќ и Црвена звезда го запреа Жалгирис

Црвена звезда повторно врза две победи во низа во Евролигата, овојпат со одличен триумф над екипата на Жалгирис (77-65). Литванскиот првак допатува во Белград со серија од пет победи во Евролигата, но избраниците на Јасикевииус немаа одговор за одличната одбрана на „црвено-белите“, со која диригираше Перо Антиќ. Мечот беше израмнет во првите три четвртини, за во последниот период Црвена звезда предводена од Давидовац да влезе во серија, резултатски да се одлепи и на крајот заслужено да се радува на својата седма евролигашка победа сезонава.

Рочести беше одличен со 16 поени и 10 асистенции, Давидовац реализираше 13 поени (3/3 за тројка, 4/4 за слободни фрлања), додека Перо Антиќ го заврши мечот со пет поени, пет скока и три украдени топки и огромен придонес во одличното дефанзивно издание на шампионот на АБА-лигата.

Фенербахче ја прекина серијата слаби игри со триумф над Басконија од 79-74. Актуелниот европски првак клучната разлика ја направија на стартот од последната четвртина, по страшната повреда што ја заработи Џејмс Нанали во финишот од третиот период. Гудуриќ со 18 и Вонамејкер со 16 поени беа најдобри поединци кај Фенербахче, додека прв стрелец на Басконија при вечерашниот пораз беше Шенгелиа со 15 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.