Антиќ го повреди коленото, следи долга пауза - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Антиќ го повреди коленото, следи долга пауза

Антиќ го повреди коленото, следи долга пауза

Селекторот Марјан Лазовски се соочува со сериозни проблеми во пресрет на новиот евроквалификациски циклус откако Македонија остана без својата најдобра кошаркарка. За жал, Јелена Антиќ на дуелот од Евролигата меѓу Висла и Фамила Скио заработи тешка повреда на коленото, па одличната кошаркарка не само што ќе ги пропушти средбите на националниот тим, туку и се заканува и долга пауза од терените.

Покрај Антиќ, Лазовски нема да може да смета ниту на услугите на Ана Тантуровска, која се здоби со скршеница на ребрата при настапот за Олимпијакос, па исто така ќе мора да мине извесно време „во аут“ од кошаркарските терени.

Националната селекција има тешка задача пред себе, за ривали во овие квалификации ги има репрезентациите на Италија, Шведска и на Хрватска. Првиот натпревар во овој циклус ќе го одиграме на домашен терен против силната Италија, на 11. ноември со почеток во 17:00 часот во СЦ „Јане Сандански“.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.