Американците на Шкупи се преселија во БиХ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Американците на Шкупи се преселија во БиХ

Американците на Шкупи се преселија во БиХ

Екипата на Шкупи ќе биде значително ослабена во продолжението од кошаркарскиот шампионат на Македонија, откако клучните играчи Тај Херис и Џозеф Тејлор решија да си заминат од клубот од Чаир и својата кариера да ја продолжат во БиХ.

Двајцата Американци „во пакет“ се селат во редовите на Слобода, а босанските медиуми информираат дека тие веќе се пристигнати во Тузла и почнаа со тренинзи со својот нов клуб, за кој ќе дебитираат наредниот викенд.

Харис сезонава имаше просек од 19,8 поени и пет асистенции по натпревар во дресот на Шкупи, додека Тејлор беше импресивен во борбата под обрачите, стигнувајќи до просек од 20,6 поени и 12,3 скокови по натпревар. Јасно е дека нивното заминување ќе остави трага врз играта на чаирскиот прволигаш, кого го очекува жестока борба за опстанок до крајот на сезонава.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.