Ајзеа Томас дебитираше, Кливленд лесно го среди Портланд - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Ајзеа Томас дебитираше, Кливленд лесно го среди Портланд

Ајзеа Томас дебитираше, Кливленд лесно го среди Портланд

Навивачите на Кливленд конечно имаа можност да го видат Ајзеа Томас во дресот на својот тим, а фантастичниот плејмејкер веднаш покажа дел од своите квалитети, давајќи свој придонес во победата над Портланд од убедливи 127-110. Томас дојде во Кливленд како дел од големата размена со која Кајри Ирвинг беше испратен во Бостон, но поради незгодна повреда долго време беше „во аут“. Тој синоќа се појави во тимот и одигра 19 минути против Портланд, период во кој реализираше 17 поени и три асистенции. Најефикасен беше Леброн Џејмс со 24 поени, пеет повеќе од Кевин Лав.

Сан Антонио како гостин славеше против Њујорк никс со 91-100, со што Грег Попович се искачи на петтото место на листата на тренери со најмногу победи во историјата (1176), минувајќи го на неа Џорџ Карл. Олдриџ со 29 и Ленард со 25 поени беа најзаслужни за овој триумф на „мамузите“, додека Мајкл Бисли со 18 поени беше прв стрелец на Њујорк.

Резултати НБА:

Кливленд – Портланд 127-110, Њујорк – Сан Антонио 91-100, Феникс – Атланта 104-103, Сакраменто – Шарлот 111-131, ЛА клиперс – Мемфис 113-105.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.