Заре Марковски и Романија платија за слабиот старт - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Заре Марковски и Романија платија за слабиот старт

Заре Марковски и Романија платија за слабиот старт

Заре Марковски со пораз го стартуваше својот ангажман како селектор на Романија, откако македонскиот стратег очекувано загуби на гостувањето против фаворитот Италија со резултат 75-70. „Аѕурите“ настапија без неколку евролигашки „ѕвезди“ и без своите најдобри играчи кои настапуваат во НБА-лигата, но и со комбинираниот состав беа пресилен ривал за избраниците на Марковски.

Домаќините целата работа ја завршија уште во првата четвртина, во која стигнаа до двоцифрена предност (26-15), позитива што потоа рутински ја одржуваа до самиот крај. Романците се приближија во самиот финиш, во последната минута стигнаа до „минус пет“, но немаа сили за целосен пресврт.

Дела Вале со 16 поени беше прв стрелец на Италија во вечерашниот триумф, додека најпрецизен во селекцијата на Заре Марковски беше Кате со 16 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.