Весли Снајдер го напушта Галатасарај - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Весли Снајдер го напушта Галатасарај

Весли Снајдер го напушта Галатасарај

Холандскиот интернационалец Весли Снајдер го напушта турскиот клуб Галатасарај. Тој се согласи на спогодбен раскин на договорот, а најавите се дека би можел да се врати во Серија А и да го облече дресот на Сампдорија.

Поранешниот играч на Реал Мадрид и на Интер подолг период бараше начин да си замине од Истанбул, а неговиот агент конечно успеа да издејствува раскин на договорот со Галатасарај. Сепак, клубот постави и една клаузула, дека Снајдер ќе треба да исплати 20 милиони евра, ако во следните три години потпише за друг турски клуб.

Весли Снајдер е фудбалерот со најмногу репрезентативни настапи за Холандија, вкупно 131, со што го надмина Едвин ван дер Сар.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.