Вардарки поуспешни од Будуќност во Подгорица - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Вардарки поуспешни од Будуќност во Подгорица

Вардарки поуспешни од Будуќност во Подгорица

Ракометарките на Вардар со победа против Будуќност (24-22) ја отворија новата сезона и тргнаа во одбрана на титулата во регионалната лига. Првиот турнир во новата сезона во регионалната лига се игра во Подгорица. Во вториот натпревар, утре Вардар ќе игра против Крим.

На турнирот во Подгорица, Вардар настапува само со 13 ракометарки бидејќи поради повреди во Скопје останаа Кузнецова, Лејно, Бајрамовска, Лакрабер и Лазовиќ. Но, и со практично преполовен состав и без класичен десен бек, вардарки успеаја да направат пресврт и да го добијат првиот дуел со Будуќност.

Јованка Радичевиќ беше најефикасна во составот на Вардар со седум гола. Еден помалку постигна Андреа Пенезиќ, а Андреа Лекиќ заврши со пет погодоци. Добра партија на голот на Вардар имаше Ина Суслина со 12 одбрани.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.