Вардар против Шумуликоски во Анталија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Вардар против Шумуликоски во Анталија

Вардар против Шумуликоски во Анталија

Македонскиот шампион Вардар го објави планот на одигрување на пријателски натпревари за време на зимските подготовки во Анталија, каде „црвено-црните“ ќе одиграат шест контролни средби. Една од нив ќе биде против чешкиот прволигаш Словачко, во чии редови настапува и поранешниот македонски репрезентативец Величе Шумуликоски. Тој натпревар ќе се игра на 3 февруари и ќе биде претпоследен за „вардарци“ во Турција, а „црвено-црните“ последниот меч ќе го играат исто така против ривал од Чешка, Дукла Прага.

Како што информираат „вардарци“, фудбалерите се собираат и почнуваат со тренинзи на 7-ми јануари, а во следните два дена, односно на 8-9 јануари ќе бидат направени неопходните лекарски прегледи врз играчите.

Екипата на Вардар ќе тренира во Скопје до 16.01.2018 година, кога експедицијата заминува во турскиот туристички центар Анталија, каде што ќе биде до 5.  февруари.

РАСПОРЕД НА КОНТРОЛНИ СРЕДБИ

20.01. – Пахтакор (Узбекистан)

23.01. – Берое (Бугарија)

27.01. – Черноморец Одеса (Украина)

31.01. – Залгебје Лубин (Полска)

03.02. – Словачко (Чешка)

04.02. – Дукла Прага (Чешка)

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.