Вардар најуспешен на финалниот турнир од Детската лига (ФОТО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Вардар најуспешен на финалниот турнир од Детската лига (ФОТО)

Изминативе денови на терените на комплексот „Куќа на фудбалот“, Фудбалската федерација на Македонија ги организираше финалните натпревари од Детската лига, поддржан од Шпаркасе и од Ерман.

Повеќе од 500 деца од цела Македонија ја поделија радоста на фудбалската игра, пред се градејќи го сопствениот натпреварувачки дух и низ забава. На крајот најуспешни беа дечињата од детската школа на ФК Вардар кои беа најдобри во три генерации: Генерација 2000, Генерација 2001 и Генерација 2005.

DETSKA 1

DETSKA 4

ФИНАЛИЊА ПО СООДВЕТНИТЕ ГЕНЕРАЦИИ

Генерација 1999: Работнички – Академија Пандев-Струмица 2-0

Генерација 2000: Вардар – Металург 6-0

Генерација 2001 Вардар – Евро фудбал 1-0

Генерација 2002: Металург – Академија Пандев-Струмица 2-0

Генерација 2003: ЛГ Битола – Фер Плеј 3-2

Генерација 2004: Академија Постолов-Пандев – Брегалница 7-6

Генерација 2005: Вардар – Фер Плеј 5-2

DETSKA

DETSKA 3

DETSKA 2

КОМПЛЕТНИТЕ ФИНАЛНИ РЕЗУЛТАТИ ПО ГЕНЕРАЦИИ:

generacija 1999

generacija 2000

generacija 2001

generacija 2002

generacija 2003

generacija 2004

generacija 2005

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.