Убедлива победа на МЗТ против Охрид - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Убедлива победа на МЗТ против Охрид

Убедлива победа на МЗТ против Охрид

Македонскиот првак МЗТ Скопје го совлада составот на Охрид со резултат од 77-62, во заостанатиот натпревар од 10. коло во Првата лига на Македонија. „Металци“ имаа контрола врз топката во текот на целата средба, иако резултатски не направија голема разлика, МЗТ во ниту еден момент не дозволи неизвесност. За охриѓани ова е шести пораз во првиот дел од сезоната во македонското првенство.

Потпрени врз квалитетите на Дамјан Стојановски, МЗТ ги освои првите две четвртини со минимални 21-18 и 19-17. Македонскиот репрезентативец на паузата замина со 14 поени, ги одигра сите минути од првиот дел од средбата, додека неговата екипа имаше +5 по 20 минути игра.

Кошаркарите на Жељко Лукајиќ во исто темпо продолжија и во следните два периоди. Кон крајот на третата четвртина стигнаа и до највисоката предност од +10, додека со 18-15 го освоија и претпоследниот период. До крајот на средбата МЗТ постепено ја зголемуваше предноста забележувајќи ја седмата победа во првенството.

Покрај расположениот Дамјан Стојановски (19 поени), Бојан Трајковски и Јордан Минчев додадоа по 15, односно 12 поени. Рос Кенет беше убедливо најефикасниот играч за охриѓани со 25 поени, а Бранко Јаневски  заврши со 11 поени.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.