Традицијата продолжи: Крст се фрлаше и во Мец (ФОТО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Традицијата продолжи: Крст се фрлаше и во Мец (ФОТО)

Традицијата продолжи: Крст се фрлаше и во Мец (ФОТО)

mec baner

Од традицијата нема бегање, ниту кога си на околу 2.000 километри од Македонија. Еден од традиционалните ритуали за време на настапите на нашите ракометари на големите натпреварувања е одбележувањето и на Водици, со фрлање на „крстот“ за кој се „борат“ членовите на „фалангата“.
Овојпат собирот се одржа во Православната црква во Мец, а крстот заврши во рацете на Мики Поповски, кој е редовен посетител на сите настапи на нашиот национален тим на големите натпреварувања.
krst mec3
krst mec2
krst mec4

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.