Суспензијата преполовена: Гереро ќе игра на СП за Перу - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Суспензијата преполовена: Гереро ќе игра на СП за Перу

Суспензијата преполовена: Гереро ќе игра на СП за Перу

Пауло Гереро сепак ќе биде во можност да го предводи Перу на претстојниот мундијал во Русија откако ФИФА реши да ја преполови казната на искусниот голгетер по позитивниот допинг тест. Само за потсетување, Гереро беше казнет со едногодишна суспензија откако во примерокот на крв по квалификацискиот меч со Аргентина беа пронајдени минимални количества од стимуланси поврзани со кокаин.

Поранешниот фудбалер на Баерн Минхен тврдеше дека никогаш не користел кокаин и посочи дека поради минималните количества, најверојатно станува збор за екстракт во чајот што го пиел. Сосема неочекувано, аргументите на Гереро беа прифатени, па неговиот адвокат вечерва ја соопшти веста дека ФИФА решила да ја преполови казната (се очекува официјалната потврда до крајот на оваа седмица).

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.