Стоилов и Петриќ во Вардар про - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Стоилов и Петриќ во Вардар про

 Тренерот на Вардар про, Веселин Вујовиќ, продолжува со ангажман на квалитетни засилувања во пресрет на новата сезона. Актуелниот македонски вицешампион успешно ги финализираше преговорите со пикерот Стојанче Стоилов, а во исто време беше официјализиран и трансферот на српскиот десен бек, Владимир Петриќ. 

Стоилов, кој е член и на македонската репрезентација, доаѓа во Вардар про од редовите на лутиот ривал Металург. Тој минатата сезона од страна на „металурзите“ беше испратен на позајмица во романскиот тим Одорхеи, а откако и годинава му беше дадено до знаење дека нема да биде дел од плановите на Лично Червар, тој се реши да си замине од „Автокоманда“ и да потпише договор со Вардар. 

Што се однесува до Петриќ, станува збор за 34-годишен ветеран што го одликува топовски удар со левата рака. Тој веќе одигра неколку натпревари за Вардар на турнирот во Словенија, импресионираше со своите настапи и ги убеди челниците на клубот да му понудат едногодишен договор.  Владимир Петриќ имаше добра соработка со тренерот Вујовиќ и додека настапуваше за репрезентацијата на Србија и Црна Гора, додека Вујовиќ беше селектор на овој национален тим.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.