Срна потврди: Ми најдоа недозволена супстанца, се повлекувам од натпреварување - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Срна потврди: Ми најдоа недозволена супстанца, се повлекувам од натпреварување

Срна потврди: Ми најдоа недозволена супстанца, се повлекувам од натпреварување

Долгогодишниот хрватски репрезентативец Дарио Срна потврди дека бил позитивен на допинг-тест, поради што ги пропушти последните натпревари на својот тим Шахтјор Доњецк. УЕФА денеска објави дека Срна воопшто не бил тестиран за време на средбите од европските купови, но самиот фудбалер се јави со изјава, појаснувајќи дека станува збор за „случаен тест“, извршен врз него по случаен избор, а не по завршување на некој натпревар.

Од страна на Националниот Антидопинг центар на Украина бев известен дека на примерокот даден на 22 март 2017 година при „тестирање надвор од натпреварување“ е пронајдена недозволена супстанца. Како прво и најважно сакам веднаш искрено да истакнам дека никогаш свесно или со намера не сум користел некое недозволиво средство за да го подобрам својот ефект на спортскиот терен. Моментно ги истражувам можните извори за пронајдената супстанца и потполно, доброволно и со целосна почит соработувам со Антидопинг центарот на Украина“ – истакна Срна.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.