Срамни сцени во Ливерпул: Редарите спасуваа и деца од хајдуковите хулигани (ВИДЕО + ФОТО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Срамни сцени во Ливерпул: Редарите спасуваа и деца од хајдуковите хулигани (ВИДЕО + ФОТО)

Срамни сцени во Ливерпул: Редарите спасуваа и деца од хајдуковите хулигани (ВИДЕО + ФОТО)

Ова се фотографии и видео снимки кои ја обиколуваат Европа денеска по натпреварот меѓу Евертон и сплитски Хајдук (2-0) на „Гудисон парк“ во Ливерпул.

Сведоци на срамните сцени кои се случуваат синоќа а ги покажуваат хулиганите на Хајдук кои се нафрлија на редарите на стадионот но и навивачите на Евертон. Хајдуковите хулигани рушеа реклами пред себе, се судрија со редарите, се пробија и на терен.


LIVERPOOL, ENGLAND - AUGUST 17: Fans of Hadjuk Split confront police during the UEFA Europa League Qualifying Play-Offs round first leg match between Everton FC and Hajduk Split at Goodison Park on August 17, 2017 in Liverpool, United Kingdom. (Photo by Robbie Jay Barratt - AMA/Getty Images)

Англиските медиуми тврдат дека во тие нереди за малку не настрадало и едно момче, собирач на топки, кого од хаосот го извлекол еден редар.

Хајдук, поради навивачките испади, веќе имаше суспендиран стадион за реванш дуелот со Евертон, но успешно средија со жалба до УЕФА. Сега сигурно ги очекува нова огромна казна поради последните инциденти во Ливерпул.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.