Собир пред Азербејџан - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Собир пред Азербејџан

 Фудбалската репрезентација на Македонија денеска напладне го имаше првиот собир во хотелот „Стоун бриџ” во Скопје, во пресрет на пријателскиот натпревар со Азербејџан што ќе се одигра в среда во Баку, со почеток во 17 часот по македонско време.

Бобан Бабунски, кој на овој натпревар ќе ја извршува селекторската улога во А-тимот, очекува Македонија да се претстави во светло издание на пријателскиот меч во Азербејџан. Во нашата најдобра селекција повикани се неколку млади фудбалери од репрезентацијата до 21 година, а поради повреда во последен момент отпаднаа Александар Лазевски и Агим Ибраими. Искусниот Николче Новески побара да биде ослободен од обвските за овој натпревар, па Бабунски најверојатно ќе има на располагање 18 фудбалери во Баку. На репрезентацијата директно во Азербејџан ќе и се приклучи Славчо Георгиевски, а можеби и Игор Митревски доколку добие дозвола од медицинските лица во својот клуб, Нефчи.

– Дел од фудбалерите пристигнаа, очекуваме околу десетмина од нив да се појават на вечерашниот тренинг на арената „Филип Втори”, а останатите поради обврските во своите клубови или поради авионските релации ќе ни се приклучат утре, на пат кон Азербејџан, на аеродромот во Виена. Не очекува пријателски натпревар со Азербејџан, репрезентација која заслужува респект, но ние се надеваме дека ќе оствариме позитивен резултат – изјави в.д.селекторот Бобан Бабунски.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.