Смодиш ја избра Цедевита - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Смодиш ја избра Цедевита

Словенечкиот репрезентативец Матијаж Смодиш стави крај на шпекулациите поврзани со неговата иднина потпишувајќи договор со екипата на Цедевита. За услугите на Смодиш понуди испратија неколку квалитетни европски тимови, но овој кошаркар сепак реши својата кариера да ја продолжи во Хрватска, како член на амбициозниот состав на Цедевита. Договорот што е потпишан е со важност од една година, со можност следното лето тој да биде продолжен за уште една дополнителна сезона. 
 
Дадовме се од себе за да го убедиме дека Цедевита е вистинскиот клуб за него. Сега кога успеавме во тоа, морам да кажам дека задоволството е навистина огромно. Добивме фантастичен кошаркар, со кој што ќе атакуваме на висок пласман во сите натпреварувања во кои што ќе учествуваме“ – изјави тренерот на Цедевита, Дражен Анзуловиќ. 
 
Матјаж Смодиш во својата кариера има освоено и три титули во Евролигата, со екипите на Виртус Болоња и ЦСКА Москва.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.