Случај „Дрон“: Албанецот Моринај екстрадиран во Србија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Случај „Дрон“: Албанецот Моринај екстрадиран во Србија

Случај „Дрон“: Албанецот Моринај екстрадиран во Србија

Фудбалскиот Сојуз на Албанија објави соопштение со кое ги повикува властите од оваа земја да ја спречат ектрадицијата на Исмаил Моринај од Хрватска во Србија.

Моринај е осомничен дека ууправувал со дронот со националистичка содржина, со транспарент на таканаречената „Голема Албанија“, над стадионот во Белград за време на мечот Србија – Албанија, одигран во октомври 2014 година.

Токму дронот предизвика низа инциденти на оваа средба, по која подоцна ФИФА ги казни двете репрезентации, па сега Србите со нетрпение го очекуваат пристигнувањето на Моринај, за што добија и документ од Судот во Дубровник.

Во потполност сме посветени на тоа да ги искористиме сите институционални и правни мерки за одбрана на Моринај за тој да не биде проследен до Србија. Му го ветивме тоа не неговото семејство“ – се вели меѓу другото во соопштението на Албанската Фудбалска Федерација.

Албанските фудбалски фанови за вечерва организирале и протест во Тирана, се со цел и Владата да се вклучи во овој случај.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.