Славниот болид на Михаел Шумахер продаден по рекордна цена од 7,5 милиони долари! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Славниот болид на Михаел Шумахер продаден по рекордна цена од 7,5 милиони долари!

Славниот болид на Михаел Шумахер продаден по рекордна цена од 7,5 милиони долари!

Болидот на легендарниот возач на Формула 1, Михаел Шумахер во последен пат победи на Големата награда на Монако продаден е на аукција за неверојатни 7,5 милиони долари.

Аукцијата беше одржана во Њујорк. Стручните лица предвидуваа дека болидот може да достигне максимална цена од 4 милиони долари, но проценката се покажа неточна затоа што болидот беше продаден речиси за двојно повеќе од првичното предвидување.

sumaher bolid

Болидот најпрво беше понуден на аукција во Хонг Конг на 6. ноември по цена од 3,4 милиони долари, за да вчера на првото претставување во Њујорк веднаш е продаден за неверојатни 7,5 милиони долари.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.