Штербик и Циндриќ, кандидати за ракометар на годината на ЕХФ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Штербик и Циндриќ, кандидати за ракометар на годината на ЕХФ

Штербик и Циндриќ, кандидати за ракометар на годината на ЕХФ

Вардар како актуелен европски првак има двајца кандидати на скратениот список на ЕХФ за најдобар европски ракометар за 2017 година. Голманот Арпад Штербик и средниот бек Лука Циндриќ се меѓу најсериозните кандидати за големото признание откако со „црвено-црните“ приредија сензација стигнувајќи до европскиот трон. Штербик беше избран за МВП на финалниот турнир, додека Циндриќ играше извонредно цела сезона, воедно постигнувајќи го и голот за победа на полуфиналето против Барселона.

Гласањето ќе трае до 7 јануари, а покрај двајцата „вардарци“, во игра за наградата се уште и Момир Илиќ и Мате Лекаи од Веспрем, потоа Сандер Сагосен од ПСЖ, Хулен Агинагалде од Кјелце, Гонзало Перез де Варгас од Барселона и изненадувачки, Антон Халбек од екипата на Јиштад од Шведска.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.