Штербик: Го одбрав Веспрем зошто сакам да сум поблиску до родното место! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Штербик: Го одбрав Веспрем зошто сакам да сум поблиску до родното место!

Штербик: Го одбрав Веспрем зошто сакам да сум поблиску до родното место!

Унгарски Веспрем утрово и официјално објави дека е потпишан двегодишен договор со еден од најдобрите светски ракометни голмани, актуелниот чувар на мрежата на Вардар, Арпад Штербик.

Штербик во Вардар ќе биде до јуни 2018, а потоа во следните две години ќе биде на голот на Веспрем. Веднаш по официјализирањето на трансферот, Арпад Штербик ги објасни и причините за одлуката да се пресели во Веспрем на крајот од сезоната…

„Првиот договор со Веспрем ми беше пред 16 години, клуб во кој минав одлични денови. Потоа имав навистина големи успеси со Барселона и со Вардар, но сега повторно сакам да се вратам во врвот на европскиот ракомет токму со Веспрем. Затоа и ја прифатив оваа понуда од Веспрем“ – вели 38-годишниот Штербик и дополнува:

„Мојот договор со Вардар завршуваше во јуни 2018, а јас сакав да бидам поблиску до моето родно место, до моите родители, моите пријатели. Секако Веспрем е еден од најмоќните ракометни колективи во Европа, и тоа исто така ме привлекува. Едноставно средината е идеална за мене, имам многу пријатели тука и во блиската околина, а да не спомнувам дека и мојата сопруга ќе биде поблиску до својот роден град. Нашите деца исто така ќе биде подобро да растат и живеат во унгарското општество“.

Арпад Штербик, кој е Унгарец со српско државјанство, е роден 1979 година во Сента, Србија, во близина на Унгарија. Во Вардар е од 2014 година минувајќи четири одлични години во црвено-црниот дрес.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.