Шок во фудбалскиот свет: Се самоуби чешки репрезентативец - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Шок во фудбалскиот свет: Се самоуби чешки репрезентативец

Шок во фудбалскиот свет: Се самоуби чешки репрезентативец

Чешкиот дефанзивец, фудбалер на турскиот Газијантеп, Франтишек Рајторал пронајден е мртов во својот дом во Турција. Полицијата потврди дека се работи за самоубиство.

„Сите бевме загрижени кога не се појави на тренинг… По информациите од полицијата може да потврдам, за жал, дека е точна веста за самоубиството на Рајторал. Шокирани сме затоа што не изгледаше дека има било какви проблеми. Навистина не можеме да претпоставиме што му се случило“ – истакна претседателот на Газијантеп, Ибрахим Кизил.

Поголемиот дел од својата кариера 31-годишниот Франтишек ја мина во Чешка, а пред да дојде во Турција одигра и една сезона во Хановер. За репрезентацијата на Чешка имаше 14 настапи.

„Никој не очекуваше вакво нешто. Сите сме во огромен шок… Беше фантастично момче, и ние во клубот само каков таков ќе го паметиме“ – вели и неговиот тренер Булент Ојгун.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.