Шкендија на стартот со три нови имиња: Адили, Мустафи и Билали во составот на Ќатип Османи - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Шкендија на стартот со три нови имиња: Адили, Мустафи и Билали во составот на Ќатип Османи

Шкендија на стартот со три нови имиња: Адили, Мустафи и Билали во составот на Ќатип Османи

Есенскиот фудбалски првак Шкендија денеска ги започна зимските подготовки. Тренерот Ќатип Османи ги прозиваше фудбалерите во својата база, а меѓу нив има и три нови имиња. Дефанзивецот Мевљан Адили се врати од Романија и потпиша договор на 18 месеци со клубот каде настапуваше и претходно. Покрај него, пристигнаа и голманот Селадин Мустафи, кој потпиша двегодишен договор, како и Сабит Билали, офанзивниот играч за врска кој има 20 години, а беше дел и од младинскиот тим на Динамо Загреб.

Од Шкендија досега си заминаа Штефан Вујчиќ, Иван Челиковиќ и Илир Авдили, а останатите му се на располагање на Ќатип Османи за пролетниот дел од сезоната. Се разбира, допрва се очекува Шкендија да се засили со уште некое квалитетно име, во обидот да ја сочува предноста од осум бода во однос на Вардар, на врвот на табелата во Првата лига.

Тимот на Шкендија до 9.јануари ќе работи во Тетово, а потоа се сели во Охрид. По ова, следи втората фаза од зимските подготовки која ќе се реализира во Анталија. Таму Шкендија ќе одигра четири пријателски натпревари против Цирих (22.јануари), Олимпик Доњецк (26.јануари), Динамо Загреб (30.јануари) и против Габала (3.февруари).

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.