Сена ќе вози за Рено Лотус - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Сена ќе вози за Рено Лотус

Бруно Сена ќе биде дел од тимот на Рено Лотус на неделната трка за Големата награда на Белгија што ќе се вози на патеката Спа. Челниците на Рено Лотус се решија на ваков чекор поради незадоволството од настапите на Ник Хајдфелд. Германецот беше ангажиран на стартот од сезоната како замена за повредениот Роберт Кубица, но воошто не ги оправда очекувањата на своите работодавци, поради што денеска беше заменет со младиот Сена. 

– Со задоволство можеме да објавиме дека Бруно Сена ќе биде наш возач, крај Виталиј Петров, на трката во Белгија. Останатите детали ќе бидат објавени на утрешната прес-конференција – се вели во денешното кратко соопштение што го објави францускиот тим во Формула 1 шампионатот.

На Сена по се изгледа ќе му биде понуден договор само до крајот на оваа сезона, ако се знае дека челниците на Рено Лотус се убедени дека Кубица ќе успее целосно да се рехабилитира од повредите и догодина да го предводи овој тим во обид да се дојде до што подобар пласман.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.