Рожман на стартот на 100 метри - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Рожман на стартот на 100 метри

Ивана Рожман ќе биде единствениот претставник од Македонија на 13. Светско првенство во атлетика кое од денеска до 4 септември ќе се одржи во Даегу, Јужна Кореја. Нашата најбрза атлатичарка ќе настапи во квалификациите на 100 метри, а во Даегу замина со личен резултат од 12.01 секунди кој го постави оваа година на Балканијадата во Сливен (Бугарија).

 

Ивана Рожман својот настап ќе го има првиот натпреварувачки ден, на 27 август во 4 часот и 30 минути по македонско време. Во трката на 100 метри се пријавени 79 натпреварувачки. Рожман беше нашата единствена атлетичарка и на претходното Светско првенство во Берлин во 2009 година, таму постигна резултат од 12.60 секунди и се пласираше на 47. место од 61 атлетичарка.

 

Македонскиот рекорд на 100 метри во женска конкуренција изнесува 11.74 секунди, а е во сопственост на Александра Војнеска која го постави во Истанбул во 2004 година.  

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.