Ријека без Македонците на големото дерби со Динамо Загреб - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Ријека без Македонците на големото дерби со Динамо Загреб

Ријека без Македонците на големото дерби со Динамо Загреб

Екипата на Ријека ќе биде осетно ослабена за претстојното дерби со Динамо Загреб, за кое тренерот Кек најверојатно нема да може да смета на двајца македонски репрезентативци, Леонард Жута и Стефан Ристовски. Жута сигурно нема да настапи на оваа средба бидејќи жолтиот картон против Цибалија значи и автоматска суспензија од еден натпревар за левиот бек, а уште поголем проблем за Кек е повредата на Ристовски, ќиј настап е крајно неизвесен.

Стефан Ристовски и Вешовиќ веднаш по натпреварот се пожалија на повреди. Треба да почекаме да видиме за што точно станува збор, но јасно е дека нивното неиграње, заедно со отсуството на Жута, би било огромен проблем за нас“ – изјави Кек по вчерашниот рутински триумф над Цибалија.

Ријека има предност од четири бода во однос на второпласираниот Динамо Загреб и евентуална победа претстојниот викенд широко би ги отворила вратите за овој тим да ја прекине доминацијата на „модрите“ и да се закити со титулата во хрватскиот шампионат.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.