Рајн-Некар Левен потпиша пивот од ПСЖ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Рајн-Некар Левен потпиша пивот од ПСЖ

Рајн-Некар Левен потпиша пивот од ПСЖ

Раководството на Рајн-Некар Левен денеска го обелодени најновото засилување на германскиот првак, шведскиот интернационалец Јеспер Нилсен. Станува збор за 28-годишен ракометар кој доаѓа од редовите на ПСЖ и потпиша договор со „лавовите“ до 2021 година.

За нас беше важно да доведеме играч што е квалитетен, но кој исто така има искуство во Бундес-лигата. Убедени сме дека го направивме вистинскиот избор со ангажманот на Нилсен“ – изјави спортскиот директор Оливер Рогиш.

Нилсен во периодот од 2013 до 206 година настапуваше за Фуксе Берлин, за по две години во дресот на ПСЖ повторно да се врати во германскиот шампионат. Тој ќе го заземе местото на Шпанецот Рафаел Баена, кому нема да му биде понуден нов договор. Шведскиот интернационалец е третото засилување на Рајн-Некар Левен за наредната сезона, откако претходно беа потпишани договори со Штефан Фет и Јаник Колбахер.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.