Првата желба на Монтела - Мичи Батшуаи - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Првата желба на Монтела – Мичи Батшуаи

Првата желба на Монтела – Мичи Батшуаи

Новиот предводник на Севилја, Винчензо Монтела сака да го засили тимот со нов напаѓач во јануари, а како прва мета го назначи резервистот на Челси, Мичи Батшуаи. Монтела сака да го откупи белгискиот репрезентативец, иако Челси преферира позајмица до крајот на сезоната.

Знаејќи дека „сините“ исплатија 40 милиони евра на Марсеј пред една ипол сезона, раководството ќе бара барем половина од потрошените средства за Батшуаи.

Но, Севилја се соочува со друг проблем, Челси нема да се ослободи од Батшуаи доколку не доведат соодветна замена, но приоритет на Конте во јануарскиот преоден рок е да доведе засилување во средниот ред, како и на левата бековска позиција. Тоа значи дека Челси не планира да троши средства на нов напаѓач.

24-годишниот фудбалер досега настапи на 20 меча во сите натпреварувања на кои во главно влегуваше од клупа, а постигна девет погодоци.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.