Прва судијка во ЛШ – Полицајка од следната година ќе им суди на најдобрите - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Прва судијка во ЛШ – Полицајка од следната година ќе им суди на најдобрите

Прва судијка во ЛШ – Полицајка од следната година ќе им суди на најдобрите

Од следната сезона прв пат во историјата правдата на натпреварите ќе ја дели жена. Според сознанијата на германскиот „Билд“, веќе е извесно дека Бибиана Стејнхаус (38) ќе биде првата судијка која од сезоната 2019/2020 во улога на главен арбитар на натпреварите од најелитното европско клупско натпреварување.

Во согласност со судиските прописи, Бибиана Стејнхаус на констатациите објавени во германскиот весник имаше само кус одговор:

„Не можам и не смеам тоа да го коментирам“

Правилата на УЕФА налагаат дека судиите и судијките на меѓународна сцена можат да судат единствено ако последните две години суделе на највисок степен во националните лиги.

Бибиана Стејнхаус по професија е полицајка и моментно суди во Бубндес-лигата. Судиското деби во највисок ранг во германскиот фудбал го одбележа во септември минатата година на дуелот меѓу Херта и Вердер, а притоа се запиша во аналите на германскиот фудбал како прва жена која судела бундеслигашки натпревар.

Во судиските води Стејнхаус е од 1999 година  и во досегашната кариера има отсудено стотина официјални натпревари, но најголемиот предизвик и највисокото ниво во професијата е да се дели правда на натпреварите од Лигата на шампионите.

Прва жена во судиска улога на натпревар од Лигата на шампионите во историјата е Гркинката Крисула Маргарити, но таа имаше улога на линиски судија, а Стејнхаус може да стане

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.