Промена на распоредот на МотоГП, седум трки во ист термин со Ф1 - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Промена на распоредот на МотоГП, седум трки во ист термин со Ф1

Промена на распоредот на МотоГП, седум трки во ист термин со Ф1

Организаторите на трките во мотоциклистичките категории одлучија да ја поместат трката за германското ГранПри која и в година ќе се одржи на патеката Захсенринг. Трката првично требаше да се одржи на 16. јули, но ќе биде одржана две седмици порано, на 2. јули. Со тоа, германското ГранПри нема да се поклопи со терминот на одржување на трката за Големата Награда на Велика Британија во Формула 1.

Изминатата сезона, пет трки во МотоГП и Ф1 се одржаа на ист датум, а идната сезона ќе има две повеќе.


najnov kalendar motogp 2017

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.