Притвор за хулиганите од „Југ“, се соочуваат со казна затвор од 12 години! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Притвор за хулиганите од „Југ“, се соочуваат со казна затвор од 12 години!

Притвор за хулиганите од „Југ“, се соочуваат со казна затвор од 12 години!

Судот во Белград одреди мерка притвор од 30 дена за пет од шестте хрватски хулигани кои учествуваа во немирите меѓу навивачите на Партизан на вечното дерби во Белград.

Пет хрватски платеници добија мерка притвор, Иван Мишковиќ, Стјепан Миховиловиќ, Хрвоје Баковиќ, Јков Подруга и Дамир Товаровиќ, а дополнително пред судот ќе биде изнесен Анте Фириќ кој во моментов се наоѓа во Военомедицинската академија во Белград поради тешки повреди. Но, наскоро и тој се очекува да доби притвор од општинскиот суд во Белград.

Сите хулигани пред судијата се бранеле со молчење. Наскоро ќе им се суди, а за вакво дело се соочуваат и со казна затвор од 12 години. Сите веднаш се однесени во еден од најозлогласените затвори на поранешните простори од Југославија во Белград, од кој е невозможно бегство.

Српските медиуми најавуваат можност за притвор и на уште десеттина хулигани кои се уапсени по инцидентот, а како што пишуваат меѓу нив има и неколку Бугари, Македонец и Грк.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.