Приказната на денот: Полицаецот - водач на навивачи, и малиот Њупорт кој го шокираше Лидс на Алиоски - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Приказната на денот: Полицаецот – водач на навивачи, и малиот Њупорт кој го шокираше Лидс на Алиоски

Приказната на денот: Полицаецот – водач на навивачи, и малиот Њупорт кој го шокираше Лидс на Алиоски

Приказната на денот од фудбалските терени ширум Европа денеска ја носи малиот англиски четвртолигаш Њупорт кој го елиминираше Лидс на Езгијан Алиоски од ФА Купот на Англија.

Лидс, во чии редови не настапи Алиоски затоа што менаџерот се одлучи да одмори добар дел од првотимците, доби шок-лекција од малиот Њупорт. Имаше Лидс водство од 0-1 на полувремето, но за да стигне до триумф не му помогна ниту полицаецот кој застана да диригира меѓу навивачите на Лидс…


Њупорт во второто полувреме стигна до пресврт победа од 2-1 што претставува вистинска сензација за Англија. Малиот четвртолигаш од Велс ги освои симпатиите на Островот.

navivanje

newport

newport 2

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.