Пораз, победа и делба на првото место на табелата за Ѓорѓиев и Тореј - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Пораз, победа и делба на првото место на табелата за Ѓорѓиев и Тореј

Пораз, победа и делба на првото место на табелата за Ѓорѓиев и Тореј

Тореј Ароус одигра два натпревари изминатиот викенд и запиша една победа и еден пораз. На јапонскиот клуб, во чии редови настапува капитенот на одбојкарската репрезентација Никола Ѓорѓиев, му претстојат уште два натпревари до крајот на регуларниот тек на сезоната, а последните резултати го искачија на првото место на табелата во тамошниот шампионат.

Во поразот од Сантори (3-1 во сетови) македонскиот интернационалец запиша 14 поени (сите од напад) зад своето име, а во победата над Тојота Госеј (3-1 во сетови) Ѓорѓиев запиша 39 поени од кои 35 од напад, три блока и еден ас.

На само два антпревари до крајот, Тореј Ароус се наоѓа на делба на првото место на табелата со 41 бод, исто толку има и Панасоник.

На Ѓорѓиев и Тореј им следат натпревари против ЈТ и Сакаи.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.