Почнуваат турнирите за „три на три“ во кошарка - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Почнуваат турнирите за „три на три“ во кошарка

Почнуваат турнирите за „три на три“ во кошарка

Македонската Кошаркарска Федерација од следниот викенд (16 мај) ќе почне со одржување на квалификациски турнири за Јуниорско Државно првенство во „три на три“.

Како што информираат од МКФ, Ќе се одржат вкупно три квалификациски турнири, во Скопје, Прилеп и Кавадарци, а најдобрите екипи од тие турнири ќе играат на Финалниот турнир што ќе се игра во Скопје.

Пријавувањето на екипи е бесплатно и предвидени се вредни награди за најдобрите. По завршувањето на Финалниот турнир во Скопје, селектирана ќе биде јуниорска репрезентација на Македонија во 3х3, која што ќе ја претставува нашата земја на квалификации за Европско Првенство што во јули ќе се играат во Амстердам.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.